NFsec Logo

Kompresja i dekompresja przy pomocy wielu procesorów

14/02/2008 w Administracja Brak komentarzy.  (artykuł nr 39, ilość słów: 208)

W

dobie maszyn wieloprocesorowych jak i wielordzeniowych, nie liczy się aktualnie tylko wsparcie ze strony samego jądra systemu. Ważne, aby także istniały specjalnie dedykowane aplikacje wspierające moc obliczeniową każdego dostępnego procesora w naszej maszynie. Przykładem takiego programu jest pbzip2 autorstwa Jeffa Gilchrista.

Jest to proste narzędzie służące do kompresji oraz dekompresji plików. Plik skompresowany za pomocą pbzip2 może być bez problemu rozpakowany za pomocą standardowego programu bzip2. Program pbzip2 znajduje się w standardowych repozytoriach dystrybucji Fedora 8 oraz Debian 4.0 i może być z łatwością zainstalowany za pomocą komendy: yum install pbzip2 / apt-get install pbzip2. Paczki do innych dystrybucji możemy znaleźć na głównej stronie projektu. Lecz nic nie stoi na przeszkodzie by skompilować program ze źródeł:

tar -xvf pbzip2.tar.gz
cd pbzip2
make
make install

Program posiada wiele takich samych parametrów jak jego standardowy odpowiednik. Także użytkownicy używający samego bzip2 powinni szybko się odnaleźć w funkcjonalności programu. Program sam stara się odnaleźć liczbę procesorów, aby mu pomóc możemy posłużyć się przełącznikiem -p# gdzie # jest liczbą posiadanych procesorów lub rdzeni. Różnica pomiędzy mocą kompresji jest niezauważalna – bzip2 wypada ciut lepiej, ale za to porównując czas kompresji – pbzip2 bije standardową wersję na głowę.

Więcej informacji: man pbzip2, bpzip2, mpibzip2

Kategorie K a t e g o r i e : Administracja

Tagi T a g i : , , ,

Komentowanie tego wpisu jest zablokowane.