NFsec Logo

Wyrafinowany motd z linux_logo

23/06/2009 w Administracja 1 komentarz.  (artykuł nr 80, ilość słów: 264)

P

rogram linux_logo autorstwa Vince’a Wearvers’a jest małą aplikacją, która umożliwia wyświetlanie różnych logotypów w grafice ASCII. W raz z połączeniem jego możliwości do wyświetlania informacji systemowych, możemy w prosty sposób skomponować sobie oryginalny plik motd.

Instalacja, jak i sama konfiguracja programu jest bardzo prosta. Po pobraniu programu ze strony domowej autora należy go zainstalować wraz ze wszystkimi rozszerzeniami i dodatkowymi logami ( program można pobrać w dwóch wersjach – pierwsza wykorzystuje libc, a druga oparta jest na czystym asemblerze, co daje znacznie zwiększoną wydajność w działaniu programu):

tar -xvf linux_logo.tar.gz
cd linux_logo
./configure --prefix=/usr
make logos-all
make install

Działanie programu, możemy przetestować standardową komendą: linux_logo, która powinna wyświetlić domyślne logo Linuksa wraz z paroma informacjami na temat naszego sprzętu oraz systemu. Poprzez komendę linux_logo -L list możemy wyświetlić wszystkie loga dostępne dla wielu dystrybucji Linuksa oraz odmian Uniksa. Plik motd tworzymy poprzez przekierowanie strumienia wyjściowego programu linux_logo z odpowiednimi parametrami do pliku /etc/motd. Poniżej przedstawiam przykładową komendę tworzącą dość ciekawie wyglądający motd dla dystrybucji Slackware (wszystko zapisane w jednym wierszu):

linux_logo -b -L 22 -F "Linux wersja #V, skompilowana #C\n
Host #H. #N procesor #X #T #M z pamięcią #RB RAM\n
Łącznie #B BogoMIPS #U #L" > /etc/motd

Tak skonstruowaną linię poleceń możemy zapisać np. na końcu pliku /etc/rc.d/rc.local, by przy każdym starcie systemu plik motd był od nowa zapisywany. Ze względu na widoczność informacji o zużyciu zasobów systemowych możemy zapisać polecenie do pliku i poprzez wywołanie z crontabu nadpisywać plik co 5 / 10 minut, aby informacje na temat obciążenia naszej maszyny były dość aktualne.

Więcej informacji: linux_logo -help, man linux_logo, Linux Logo

Kategorie K a t e g o r i e : Administracja

Tagi T a g i : , ,

1 komentarz.

  1. Jeśli interesuje nas stworzenie własnych napisów ASCII warto zainteresować się programem FIGlet, który potrafi z zwykłego tekstu wygenerować duże banery tekstowe w różnych stylach.