Wyrafinowany motd z linux_logo
Napisał: Patryk Krawaczyński
23/06/2009 w Administracja 1 komentarz. (artykuł nr 80, ilość słów: 264)
P
rogram linux_logo autorstwa Vince’a Wearvers’a jest małą aplikacją, która umożliwia wyświetlanie różnych logotypów w grafice ASCII. W raz z połączeniem jego możliwości do wyświetlania informacji systemowych, możemy w prosty sposób skomponować sobie oryginalny plik motd.
Instalacja, jak i sama konfiguracja programu jest bardzo prosta. Po pobraniu programu ze strony domowej autora należy go zainstalować wraz ze wszystkimi rozszerzeniami i dodatkowymi logami ( program można pobrać w dwóch wersjach – pierwsza wykorzystuje libc, a druga oparta jest na czystym asemblerze, co daje znacznie zwiększoną wydajność w działaniu programu):
tar -xvf linux_logo.tar.gz cd linux_logo ./configure --prefix=/usr make logos-all make install
Działanie programu, możemy przetestować standardową komendą: linux_logo, która powinna wyświetlić domyślne logo Linuksa wraz z paroma informacjami na temat naszego sprzętu oraz systemu. Poprzez komendę linux_logo -L list możemy wyświetlić wszystkie loga dostępne dla wielu dystrybucji Linuksa oraz odmian Uniksa. Plik motd tworzymy poprzez przekierowanie strumienia wyjściowego programu linux_logo z odpowiednimi parametrami do pliku /etc/motd. Poniżej przedstawiam przykładową komendę tworzącą dość ciekawie wyglądający motd dla dystrybucji Slackware (wszystko zapisane w jednym wierszu):
linux_logo -b -L 22 -F "Linux wersja #V, skompilowana #C\n Host #H. #N procesor #X #T #M z pamięcią #RB RAM\n Łącznie #B BogoMIPS #U #L" > /etc/motd
Tak skonstruowaną linię poleceń możemy zapisać np. na końcu pliku /etc/rc.d/rc.local, by przy każdym starcie systemu plik motd był od nowa zapisywany. Ze względu na widoczność informacji o zużyciu zasobów systemowych możemy zapisać polecenie do pliku i poprzez wywołanie z crontabu nadpisywać plik co 5 / 10 minut, aby informacje na temat obciążenia naszej maszyny były dość aktualne.
Więcej informacji: linux_logo -help, man linux_logo, Linux Logo
Jeśli interesuje nas stworzenie własnych napisów ASCII warto zainteresować się programem FIGlet, który potrafi z zwykłego tekstu wygenerować duże banery tekstowe w różnych stylach.