NFsec Logo

Kanarek rozdaje tokeny, czyli jak używać Canarytokens

13/09/2016 w Bezpieczeństwo Brak komentarzy.  (artykuł nr 546, ilość słów: 294)

M

iodowy token? (ang. honeytoken) jest podobną techniką do garnków miodu (ang. honeypot), a dokładniej mówiąc to zasób komputerowy, który istnieje wyłącznie w celu powiadamiania nas, gdy tylko ktoś uzyska do niego dostęp. Może to być konto użytkownika, do którego generalnie nikt nie powinien mieć dostępu; plik, którego nikt nie powinien przeczytać; link, w który nikt nie powinien kliknąć. Funkcjonalność taką za darmo oddała nam firma Thinkst Applied Research pod postacią serwisu Canarytokens.

Możemy potraktować tą technikę, jako szybką i bezbolesną pomoc w odkrywaniu wycieku danych / nieautoryzowanego dostępu do zasobów lub ogólnie dzwonek do drzwi, że źli ludzie nadchodzą. Gdy tylko intruz wywoła lub użyje tokenu wygenerowanego przez narzędzie Canarytokens – narzędzie to powiadomi nas o tym poprzez wiadomość e-mail dostarczając przy tym kilka szczegółów odnośnie zaistniałego zdarzenia. Tokeny mogą mieć m.in. postać:

  • adresów URL, które mogą zostać wywołane, jako ukryte lub zależne zasoby,
  • domeny lub nazwy hostów, które mogą być rozwiązane za pomocą DNS,
  • dokumenty PDF lub Word, czy inne dowolne, które mogą zostać otwarte,
  • portfeli bitcon, z których mogą zostać uprowadzone środki.

Jeśli ktoś obawia się, że narzędzie może zostać w prosty sposób zablokowane poprzez odcięcie komunikacji sieciowej z domeną canarytokens.org lub woli mieć pełną kontrolę nad danymi, które narzędzie generuje i dostosować je do własnych nazw domenowych, których używa do śledzenia różnego rodzaju aktywności – nie ma problemu firma również zadbała o to: mamy możliwość dostosowania rozwiązania pod swoje potrzeby lub szybko i prosto uruchomienia go w własnej infrastrukturze za pomocą obrazu docker.

Więcej informacji: Quick, Free, Detection for the Masses, Canary Token, canarytokens – the maybe not so obvious

Kategorie K a t e g o r i e : Bezpieczeństwo

Tagi T a g i : , , , , , ,

Komentowanie tego wpisu jest zablokowane.