NFsec Logo

Ukrywanie adresu e-mail przed Spambotami

12/05/2007 w Hacks & Scripts Brak komentarzy.  (artykuł nr 17, ilość słów: 388)

O

d czasu powstania zjawiska SPAMu (elektronicznych wiadomości rozsyłanych do osób, które ich nie oczekują), powstały automaty wspomagające reklamę w sieci. Automaty te w analogii działania do robotów indeksujących (zwanych także pająkami – ang. “spiders”) to Spamboty, które zamiast indeksowania informacji zawartych na stronie przeszukują je tylko i wyłącznie pod kątem adresów e-mail, które mógłby zebrać do dalszego zaśmiecenia różnego rodzaju reklamami.

Pierwszym krokiem do walki ze spamem jest maskowanie swojego adresu e-mail na stronach internetowych zastępując charakterystyczne dla niego znaki np. “małpę” (@) poprzez samo słowo “małpa”, czy angielski odpowiednik “at”, a kropki przez “kropka” lub “dot”. W ten sposób Spambot, nie posiadający inteligencji rozpoznającej znaczenie poszczególnych ciągów zastępczych traktuje nasz e-mail jako nieprzydatny tekst i go pomija. Lecz, początkujący Internauta – przyzwyczajony do tradycyjnej formy – może uczynić to samo. Więc w jaki sposób zachować tradycyjną formę pisowni adresu e-mail, ale ukryć go przed najgorszym wrogiem poczty elektronicznej? Z pomocą przychodzi kod JavaScript stworzony przez Luciana Slatineanu i rozwinięty przez Octavia Heredie, który dzięki kilku linijkom kodu powoduje zamaskowanie adresu:

function emailCloak() {
if (document.getElementById) {
var alltags = document.all? document.all : document.getElementsByTagName("*");
for (i=0; i < alltags.length; i++) {
if (alltags[i].className == "emailCloak") {
var oldText = alltags[i].firstChild;
var emailAddress = alltags[i].firstChild.nodeValue;
var usr = emailAddress.substring(0, emailAddress.indexOf("("));
var wb = emailAddress.substring(emailAddress.indexOf(")")+1, emailAddress.length);
var newText = usr+"@"+wb;
var a = document.createElement("a");
a.href = "mailto:"+newText;
var address = document.createTextNode(newText);
a.appendChild(address);
alltags[i].replaceChild(a,oldText);
}
}
}
}
window.onload = emailCloak;

Jak działa ten skrypt? To proste. Wystarczy umieścić go w kodzie dowolnej strony internetowej na końcu sekcji <head>, aby funkcja emailCloak została załadowana razem ze stroną WWW. Teraz każdy adres e-mail musimy opatrzyć działaniem tej funkcji poprzez opatrzenie, go uniwersalnym elementem liniowym z odwołaniem się do odpowiedniej klasy - w tym przypadku naszej funkcji JavaScript:

agresor( małpa )nfsec.pl

Skrypt przeszuka cały dokument, by znaleźć wszystkie odwołania do swojej funkcji. Za pomocą odpowiedniego umiejscowienia nawiasu otwierającego za loginem i zamykającego przed nazwą serwera - login(małpa)serwer rozłoży go na dwa człony (zmienne usr i wb) i ponownie złoży (zmienna newText), lecz już zamiast wyrażenia w nawiasie otrzymamy znak "@", a do całego wyrażenia zostaną dodane tagi typowego odsyłacza e-mail. W ten sposób, w kodzie strony internetowej posiadamy zapis ukrywający nasz adres e-mail, a po przetworzeniu przez przeglądarkę skryptu - normalnie funkcjonujący odsyłacz kontaktowy. Funkcję emailCloak() należy zamknąć w znaczniki JavaScript:

<script type="text/javascript">
...
</script>

Więcej informacji: www.badboy.ro, www.octavioheredia.com

Kategorie K a t e g o r i e : Hacks & Scripts

Tagi T a g i : , ,

Brak starszych postów

Komentowanie tego wpisu jest zablokowane.