Windows zagląda do Linuksowego domku
Napisał: Patryk Krawaczyński
01/08/2009 w Techblog 1 komentarz. (artykuł nr 115, ilość słów: 234)
Dostęp z poziomu systemu Linux do partycji systemu Windows jest bardzo prosty. Wiele standardowych jąder dystrybucyjnych posiada już wkompilowaną lub pod postacią modułów – obsługę systemu plików VFAT oraz NTFS, który jest głównie używany w systemach z rodziny Microsoft. Jednak jak wygląda sprawa w przeciwnym kierunku?
Aktualnie dostępne są dwa narzędzia. Pierwszym z nich jest Linux Reader, który jest programem typu freeware, umożliwiającym pod postacią zwykłego Explorera Windows odczyt plików z partycji Ext2/Ext3. Bez problemu dowolny plik z partycji Linuksa może zostać skopiowany za pomocą metody – “przeciągnij i upuść” (ang. drag and drop). Jeśli interesuje nas dostęp do partycji z prawami zapisu – możemy skorzystać z innej aplikacji – także freeware – o nazwie EXT2 IFS (ang. Ext2 Installable File System For Windows). Po jej instalacji, możemy bez problemu zamontować daną partycję pod wybraną literą dysku – tak jak standardową partycję VFAT/NTFS, dzięki temu będzie ona dostępna nie tylko w Explorerze, ale także w naszym ulubionym menedżerze plików. Aktualnie obydwa programy ignorują linuksowskie prawa dostępu do plików, dlatego dostęp przyznawany jest nam do każdego pliku na obrębie całej partycji. Brak jest także wsparcia dla usługi woluminów logicznych (LVM), czy systemu plików typu: ReiserFS czy XFS. Tak czy inaczej programy te w zupełności spełniają swoją rolę w przypadku potrzeby dostępu do partycji Linux z poziomu systemu Windows.
Więcej informacji: Linux Reader, EXT2 IFS
Trzecim narzędziem umożliwiającym dostęp do partycji linuksowych z poziomu Windowsa jest małe narzędzie o nazwie “Explore2fs“. Obsługuje ono systemy plików ext3 oraz ext2. Działa ono na systemach:
Ważną uwagą jest by narzędzi tego typu nie instalować w środowiskach produkcyjnych, ze względu na brak mechanizmów bezpieczeństwa związanych z dostępem jak i możliwością utraty danych.