Windows i Linux w jednym stali domku
Napisał: Patryk Krawaczyński
31/07/2009 w Techblog Brak komentarzy. (artykuł nr 113, ilość słów: 350)
W
indows na górze, a Linux na dole; Windows, spokojny, nie wadził nikomu, Linux najdziksze wymyślał swawole… andLinux jest kompletną dystrybucją Ubuntu, która korzysta z jądra coLinux (Cooperative Linux – pierwsza darmowa, opensource’owa metoda uruchomienia systemu operacyjnego Linux pod kontrolą innego systemu, np. Windows XP – bez żadnych mechanizmów wirutalizacji).
Po jej ściągnięciu, wystarczy odpalić kreator instalacji, który przeprowadzi nas krok po kroku przez proces konfiguracji. Podczas tego procesu, musimy stworzyć na dysku folder o dowolnej nazwie udostępniając go dla otoczenia sieciowego. Folder ten będzie domkiem dla katalogu wymiany danych naszego Linuksa i Windowsa. Ze względu na fakt, iż jądro coLinux zostanie odpalone jako zwykła usługa działająca w tle, w systemie Windows – podczas procesu instalacji zostaniemy także poproszeni o wydzielenie ilości pamięci RAM jaką proces ten będzie mógł wykorzystać. Po restarcie maszyny po prawej stronie paska zadań przybędzie nam ikona, która umożliwi nam odpalanie, a także instalację dodatkowych aplikacji Linuksa. W przypadku, gdy chcemy posiadać pełny dostęp do dysku C:\ wystarczy dodać odpowiedni wpis do pliku /etc/fstab – tak jak to ma miejsce w normalnym systemie Linux.
Kiedy mamy już wszystko zgrane, wszystkie programy Linuksa odpalają się w standardowych oknach (GUI) Windowsa, tak jak jego normalne programy – brak jedynie możliwości przełączania się pomiędzy natywnymi oknami (ALT+TAB). Wszystkie programy zainstalowane w standardowym procesie instalacji (np. Xterm, Konquerer) jak i te doinstalowane (np. Amarok) działają bez zająknięcia. Jest to idealne rozwiązanie dla ludzi, którzy z różnych powodów zmuszeni są do pracy na systemach z rodziny Microsoft, a tęsknią za swoimi ulubieńcami z rodziny Open Source czy 123 znakowymi komendami w konsoli. Przy dzisiejszych pojemnościach dysku – 2,5 GB, dla Open Source to niewielkie poświęcenie. Zawsze, przecież można odinstalować pasjansa.
Wymagania systemowe dla andLinux:
– System: Windows 2000 / XP / 2003 / Vista (wersje 32 bitowe)
– Pamięć: 128 MB (zalecane 192 MB)
– Wolne miejsce na dysku: 2.5 GB (wersja XFCE) / 4.5 GB (wersja KDE)
– Połączenie z Internetem (jeśli będziemy korzystali z apt-get / Synaptic)
– Podstawowe umiejętności obsługi Linuksa!
Więcej informacji: andLinux, coLinux, Video Tutorial