NFsec Logo

Który lustrzany serwer dla naszej dystrybucji jest (naj)szybszy?

05/06/2009 w Administracja Brak komentarzy.  (artykuł nr 62, ilość słów: 399)

C

zęsto podczas uaktualniania pakietów Slackware, CentOS lub innej dowolnej dystrybucji (czy ściągania całego nowego wydania) stajemy przed wyborem serwera lustrzanego. Choć na każdej oficjalnej stronie naszego ulubionego systemu istnieje opis prędkości poszczególnych serwerów lustrzanych to wiele z nich jest podobnej prędkości. Jak dokonać wyboru?

Tą kwestię pomoże rozwiązać nam mały programik o nazwie netselect znany z dystrybucji Debian, w której pomaga w podjęciu decyzji “który serwer lustrzany z pakietami powinienem umieścić w pliku sources.list?”.

Uruchomienie programu netselect bez podania parametrów spowoduje wyświetlenie pomocy ekranowej. Gdy jednak uruchomimy go podając jako argument listę, oddzielonych spacją, stacji (serwerów lustrzanych), to otrzymamy w wyniku jedną z podanych maszyn. Wynik ten zależy od przybliżonego czasu powrotu wysyłanych do stacji pakietów IP (tzw. ping) oraz od ilości stacji pośrednich (przez które te pakiety “przechodzą” zanim dotrą do celu) i jest odwrotnie proporcjonalny do przybliżonej prędkości pobierania (zatem, im mniejszy, tym lepiej). Zwrócona w wyniku stacja ma najmniejszy wynik (pełna lista wyników będzie widoczna po dodaniu opcji -vv). Spójrz na poniższy przykład:

netselect -vv ftp.slackware.pl ftp.icm.edu.pl slackware.cs.utah.edu
Running netselect to choose 1 out of 3 addresses.       
..................................
ftp.slackware.pl                        44 ms   8 hops   80% ok ( 8/10) [   99]
ftp.icm.edu.pl                          29 ms   6 hops   90% ok ( 9/10) [   51]
slackware.cs.utah.edu                  191 ms  21 hops   90% ok ( 9/10) [  657]
   51 ftp.icm.edu.pl

Ze względu na odległość (ilość routerów pośredniczących po drodze), oraz czas odpowiedzi na komendę ping, najlepszym okazał się serwer ftp.icm.edu.pl. Należy jednak mieć na uwadze, że test został wykonany na moim komputerze a trasa, którą pokonują pakiety IP zależy od miejsca, do którego podłączony jest nasz komputer. Uzyskana wartość niekoniecznie będzie prawdziwą prędkością na innych komputerach (korzystających z innych lokalizacji i łączy), dlatego test taki należy wykonać dla każdego komputera o innej lokalizacji sieciowej. By bliżej przyjrzeć się działaniu programu można uruchomić go z parametrem: -vvv.

Więcej informacji: netselect, apt-howto

Kategorie K a t e g o r i e : Administracja

Tagi T a g i : , , ,

Komentowanie tego wpisu jest zablokowane.