NFsec Logo

Przesunięcie się zdarza w globalizacji i erze informacji?

11/05/2007 w Techblog Brak komentarzy.  (artykuł nr 16, ilość słów: 767)

Czy wiesz, że?

C

zasami rozmiar się liczy. Jeśli jesteś jednym człowiekiem z miliona w Chinach – jest 1,300 ludzi takich samych jak Ty. W przypadku Indii takich ludzi jak Ty jest 1,100. Tylko 25% ludności w Chinach z najwyższym ilorazem inteligencji – jest bardziej uzdolniona niż cała populacja Północnej Ameryki. W przypadku Indii jest to szczyt 28% populacji. Wytłumaczenie dla nauczycieli: mają więcej ambitnych dzieci niż my w ogóle mamy dzieci.

Czy wiesz, że?

Chiny wkrótce staną się pierwszorzędnie mówiącym po angielsku krajem na świecie. Gdybyś podjął każdą jedną pracę w USA i dzisiaj przeniósł ją do Chin nadał występowało by zjawisko labor surplus (wskaźnik wysokiego bezrobocia w stosunku do rozwinięcia kraju). Podczas czytania tej prezentacji 60 dzieci urodzi się w USA. 244 w Chinach. 351 w Indiach. Departament Pracy w USA oszacował, że dzisiejszy uczeń, będzie miał od 10 do 14 przebytych etatów… w wieku 38 lat. Według tego samego departamentu jeden z czterech robotników dziś pracuje dla przedsiębiorstwa, dla którego byli zatrudnieni niespełna 1 rok. Jeden z dwóch pracuje dla przedsiębiorstwa, dla którego pracował mniej niż 5 lat. Według poprzedniego Sekretarza Edukacji – Richarda Riley’a – najbardziej znanych 10 zawodów, które będą miały zapotrzebowanie w 2010 roku nie istniało w 2004 roku. Aktualnie szkolimy studentów do zawodów, które jeszcze nie istnieją… używając technologii, których jeszcze nie wynaleziono, w celu rozwiązania problemów, które jeszcze nie są problemem.

Nazwą tego kraju jest…

– jest najbardziej bogaty na świecie,
– ma największe uzbrojenie,
– jest centrum światowego biznesu i finansów,
– posiada najpotężniejszy system edukacji,
– światowe centrum rozwiązań i wynalazków,
– posiada najbardziej cenioną walutę na świecie,
– posiada najwyższy standard życia.

Anglia, lecz w 1900 roku.

Czy wiesz, że?

USA, jest 20’stym na świecie krajem pod względem rozwoju stałych łącz Internetowych (wyprzedził go nawet Luxemburg). Firma Nintendo zainwestowała więcej niż 140 milionów dolarów we własne badania i rozwój w 2002 roku z własnej kieszeni. Federalny Rząd USA wydał mniej niż połowę tego na badania, oraz rozwój edukacji własnego kraju. Jedna z każdej ósemki par, które wzięły ślub w USA w ostatnim roku – poznały się poprzez Internet. W serwisie MySpace.com jest zarejestrowanych ponad 106 milionów użytkowników (dane z września 2006 roku). Jeśli serwis ten byłby krajem – byłby jedenastym pod względem wielkości na świecie (pomiędzy Japonią i Meksykiem). Przeciętna strona na MySpace jest odwiedzania 30 razy dziennie.

Czy wiesz, że?

Żyjemy w wykładniczych czasach. Jest ponad 2.7 biliona zdeklarowanych wyszukiwaczy używających Google każdego miesiąca. Do kogo te pytania były zadawane przed tym jak Google nie istniało? Liczba tekstowych wiadomości wysyłanych i otrzymywanych każdego dnia przekracza populację na całej planecie. Jest coś około 540,000 słów w języku angielskim. Coś około pięciu razy więcej niż za czasów Szekspira. Więcej niż 3,000 nowych książek jest publikowanych… dziennie. Oszacowano, że tygodniowa wartość informacyjna New York Times’a zawiera więcej informacji niż osoba, spotkała się podczas całego swojego życia w XVIII wieku. Oszacowano także, że 1.5 exabajtów (1.5 razy 10 do 18’tej) unikatowych informacji będzie wyprodukowanych w tym roku (2007). Szacunkowo jest to więcej niż w poprzednich 5,000 lat. Ilość nowych, technicznych informacji jest podwajana, co każde dwa lata. Dla studentów rozpoczęcie czteroletniego trybu uczenia na uczelni technicznej lub koledżu oznacza, że tego, co nauczyli się na pierwszym roku, będzie nieaktualne podczas ich nauki na trzecim. Przewiduje się, podwojenie tego, co 72 godziny w 2010 roku. Technika światłowodowa trzeciej generacji jest aktualnie testowana przez NEC i Alcatela…, która potrafi przesłać 10 trylionów bitów na sekundę w jednym kosmyku światłowodu. Jest to 1,900 płyt CD lub 150 milionów symulacji rozmów telefonicznych, w każdej sekundzie. Jest to trzykrotnie zwiększane, średnio, co 6 miesięcy i oczekuje się takiego rozwoju przez kolejne 20 lat. Technologia tego światłowodu jest już gotowa. Aktualnie ulepszają przełączniki końcowe, co oznacza, że marginalnym kosztem tych ulepszeń będzie efektywnie – 0 dolarów. Przewiduje się, że e-papier będzie tańszy niż prawdziwy papier. 47 milionów laptopów dołączyło do światowej siatki w zeszłym roku. Projekt „Laptop za 100$” przewiduje dostarczyć coś pomiędzy 50, a 100 milionem laptopów dla dzieci w nierozwiniętych krajach. Przewidywania są także takie, że do 2013 roku superkomputer będzie zbudowany tak by przewyższać zdolności obliczeniowe ludzkiego mózgu. Przed 2023 rokiem, kiedy piersi absolwenci będą mieli 23 lata, i zaczynali swoje pierwsze kroki w karierze zawodowej będzie można kupić komputer za 1,000 dolarów, który będzie przewyższał zdolności ludzkiego mózgu. I gdy podczas techniczne przewidywania w przód o około 15 lat są bardzo trudne to przewiduje się, że przed 2049 rokiem komputer za 1,000 dolarów będzie przewyższał możliwości obliczeniowe całej ludzkiej rasy.

Co to znaczy? Że przesunięcia w globalizacji i erze informacji zdarzają się. Teraz wiesz…

Tłumaczenie: Did You Know; Shift Happens – Globalization; Information Age

Kategorie K a t e g o r i e : Techblog

Tagi T a g i :

Brak starszych postów

Komentowanie tego wpisu jest zablokowane.