NFsec Logo

Oglądanie filmów YouTube pod konsolą tekstową

21/06/2009 w Techblog Brak komentarzy.  (artykuł nr 78, ilość słów: 176)

W

iadomo, że maszyny serwerowe nie posiadają z reguły środowiska graficznego czy innych multimediów, które mogły by dać chwilę wytchnienia podczas komplikacji jądra, czy robienia kopii zapasowych. Standardem jest posiadanie konsoli framebuffer w rozdzielczości 1024×768, a co jeśli nie posiadamy nawet takiego komfortu i chcemy oglądnąć na zwykłej konsoli (80×25 znaków) film z serwisu YouTube?

Cały trick jest oparty na bibliotece ASCII (AAlib). Dzięki niej i odtwarzaczowi mplayer jesteśmy w stanie odpalić film, który będzie wyświetlany tylko i wyłącznie za pomocą znaków ASCII. Pierwszym krokiem jest pobranie filmu z serwisu YouTube na dysk naszej maszyny – użyć do tego możemy programu youtube-dl:

$ youtube-dl pl.youtube.com/watch?v=KJCO4DSc6a0
$ mv KJCO4DSc6a0.flv slipknot.flv

Kolejnym krokiem jest wskazanie odtwarzaczowi mplayer, aby jako urządzenia wyjściowego użył wcześniej wspomnianej biblioteki ASCII:

$ mplayer -vo aa slipknot.flv

W ten sposób mplayer zdekoduje ramki formatu FLV (Flash Video) przetwarzając je za pomocą AAlib, a naszym oczom ukarze się soczysty klip video składający się ze znaków ASCII w rozdzielczości prawie dwóch kilopikseli!

Więcej informacji: Mplayer, ASCILib, Youtube-DL

Kategorie K a t e g o r i e : Techblog

Tagi T a g i : , , ,

Komentowanie tego wpisu jest zablokowane.