NFsec Logo

Dokumenty Word i PDF z poziomu Mutt

31/08/2009 w Hacks & Scripts Brak komentarzy.  (artykuł nr 143, ilość słów: 356)

P

rzedstawiony hack jest tłumaczeniem “View Word and PDF Files from Within Mutt” z książki “Linux Desktop Hacks” autorstwa Nicholas’a Petreley’a oraz Jono Bacon’a udostępnionym on-line (Hack #54) na stronie http://hacks.oreilly.com. Do tłumaczenia zostało dodane także parę informacji od tłumacza.

   Hack ten przedstawia możliwość otwierania załączników e-mail w postaci dokumentów Word i PDF w kliencie poczty jakim jest Mutt, który jest potężnym narzędziem pracującym w trybie terminala posiadającego możliwość obsługi protokołów IMAP, POP i nie tylko. Żadnej graficzny klient poczty elektronicznej nie dorównuje Muttowi w jego możliwościach konfiguracyjnych. Jest to powód, dla którego jeszcze wielu zapalonych użytkowników Linuksa nadal używa Mutta zamiast aktualnie licznych graficznych klientów e-mail.

Oczywiście zawsze można odpalić aplikację z graficznym interfejsem użytkownika (GUI) taką jak OpenOffice.org lub Acrobat Reader by przeglądać załączniki poczty elektronicznej w postaci dokumentów Word lub PDF w programie Mutt. Lecz użytkownicy Mutta nie zawsze korzystają z graficznego środowiska, więc bardzo poręcznym jest wyświetlać tego rodzaju dokumenty jako tekst, wewnątrz samej wiadomości e-mail.

Oto jak to zrobić. Najpierw musimy skonfigurować program Mutt poprzez edycję jego pliku konfiguracyjnego. Zazwyczaj domyślny plik konfiguracyjny znajduje się w /etc/Muttrc, lecz w większości sytuacji będziemy chcieli stworzyć własny / skopiować standardowy, aby dokonać w nim modyfikacji i ustawić program do własnych potrzeb. Mutt pozwala na zdefiniowanie własnego pliku konfiguracyjnego w ścieżkach dostępu: ~/.muttrc lub ~/.muttrc/muttrc. Teraz należy zmodyfikować nasz własny plik konfiguracyjny, aby wskazywał ścieżkę do naszego pliku mailcap, który później utworzymy. Dla przykładu:

set mailcap_path="~/mailcap.mutt"

Następnie tworzymy i edytujemy plik ~/mailcap.mutt, by zawierał te dwie linie:

application/pdf; pdftohtml -q -stdout %s | w3m -T text/html; copiousoutput

application/msword; wvWare -x /usr/lib/wv/wvHtml.xml %s 2>/dev/null | w3m -T text/html; copiousoutput

Teraz wszystkie załączone dokumenty PDF i Word będą pojawiać się w treści wiadomości. Choć formatowanie nie wygląda tak ładnie jak przy wyświetlaniu tych dokumentów w aplikacjach do tego przeznaczonych, ponieważ wynik jest przesyłany do wyświetlacza Mutt. Jednak wszystko to umożliwia przeczytanie załącznika. Istnieje także możliwość zapisu pliku i odczytanie go dowolnym innym programem. Aby przedstawiony sposób był w pełni skuteczny wymagane są zainstalowane w systemie takie programy jak: w3m oraz wvWare.

Więcej informacji: Mutt, wvware, w3m

Kategorie K a t e g o r i e : Hacks & Scripts

Tagi T a g i : , , , , ,

Komentowanie tego wpisu jest zablokowane.