NFsec Logo

Trickle – ograniczanie łącza programom

09/06/2009 w Administracja Brak komentarzy.  (artykuł nr 65, ilość słów: 232)

T

rickle jest małym programem autorstwa Marius’a A. Eriksen’a, który umożliwia ograniczenie łącza internetowego (download / upload) wybranej aplikacji.

Do działania programu wymaga jest w systemie biblioteka libevent Niels’a Provos’a. Warto wspomnieć, że oficjalny rozwój programu zakończył się na wersji 1.06, która zwraca pełno błędów podczas kompilacji, dlatego do instalacji najlepiej wykorzystać wersje źródłowe pochodzące z repozytorii Debiana lub Fedory Core zawierające odpowiednie patche. Bibliotekę libevent w systemie instalujemy następująco:

tar -zxvf livevent.tar.gz
./configure
make
make install
ldconfig

Instalacja programu trickle przebiega następująco:

tar -zxvf trickle.tar.gz
./configure --prefix=/usr --sysconfdir=/etc
make
make install
cp trickled.conf /etc/

Najlepszym rozwiązaniem w procesie użytkowania programu jest odpalenie jego daemona (trickled &) bez żadnych dodatkowych opcji, tak by poszczególne sesje rozpoczynane za pomocą programu trickle mogły być przez niego swobodnie zarządzane przy pomocy różnych skal ograniczenia przepustowości łącza. Działanie samego programu opiera się na odpaleniu go z wiersza poleceń wraz z parametrami ograniczającymi oraz składnią uruchamiającą samą aplikację, która ma zostać poddana restrykcji np.:

trickle -d 20 -u 10 thunderbird &

Odpali w tle program pocztowy Thunderbird ograniczając jego wykorzystanie łącza do 20 KB/s przy ściąganiu (download) oraz 10 KB/s przy wysyłaniu (upload). Jeśli nie chcemy uruchamiać daemona (który posiada także swój ogólny plik konfiguracyjny do ograniczania poszczególnych programów – /etc/trickled.conf) możemy wykorzystać parametr -s do uruchomienia programu w trybie od niego niezależnym.

Więcej informacji: trickle, man trickled, libevent

Kategorie K a t e g o r i e : Administracja

Tagi T a g i : , , , ,

Komentowanie tego wpisu jest zablokowane.