NFsec Logo

Zawartość płyt CD dystrybucji Slackware

18/10/2008 w Administracja Brak komentarzy.  (artykuł nr 54, ilość słów: 664)

O

programowanie w dystrybucji Slackware jest podzielone na kilka kategorii. Dzięki temu podziałowi jesteśmy w stanie ściągnąć tylko te płyty CD z obrazami ISO, które zawierają interesujące nas pakiety, oraz które pragniemy uwzględnić podczas instalacji systemu. Istnieje oczywiście możliwość ściągnięcia pojedynczej płyty DVD, zawierającej wszystkie wymienione poniżej sekcje instalacyjne:

 • A (Base) – rdzeń systemu Slackware Linux. Zawiera bazowe pakiety, które wymagane są do przeprowadzenia poprawnej instalacji całego systemu.
 • AP (Applications) – aplikacje nie wymagające środowiska graficznego, lecz równie ważne dla większości wariantów instalacji.
 • D (Development) – pakiety zawierające narzędzia do programowania jak również umożliwiające przeprowadzanie kompilacji i budowy innych programów.
 • E (GNU Emacs) – sekcja ta zawiera rozbudowany edytor tekstu Emacs oraz całe środowisko niezbędne do jego pracy.
 • F (FAQ) – różnego rodzaju dokumentacja systemu po postacią dokumentów FAQ oraz HOW-TO.
 • K (Kernel Source) – niezmienione źródła jądra systemu Linux.
 • KDE (KDE) – jedno z dwóch najpopularniejszych środowisk dla X Window.
 • KDEI (KDE International) – pakiety służące do internacjonalizacji (np. spolszczenia) środowiska KDE.
 • L (Libraries) – wszelkiej maści biblioteki (wiele z nich powinno zostać zainstalowanych w systemie).
 • N (Networking) – różnego rodzaju aplikacje sieciowe, w tym serwery WWW, FTP, E-mail, jak i programy klienckie służące do łączenia się z innymi serwerami.
 • T (TeX) – dystrybucja TeTex systemu składu LaTeX.
 • TCL (Tcl / Tk) – język skryptowy Tcl wraz z dodatkami i rozszerzeniami.
 • X (X Window System) – podstawa wymagana przez wszelkie programy wspomagające system okienkowy, w tym oczywiście KDE.
 • XAP (X Applications) – zestaw wielu aplikacji wymagających środowiska graficznego, w tym przeglądarki internetowe, czy programy do tworzenia grafiki.
 • Y (BSD Games) – proste gry nie wymagające trybu graficznego – najsławniejszą oczywiście jest fortune.

Powyższe sekcje są odpowiednio rozdzielone na poszczególnych płytach instalacyjnych. I tak pierwsza płyta instalacyjna (Install ISO Disc 1) zawiera sekcje:

A / AP / D / E / L / N / installers / kernels / slackbook

Pod nazwą “installers” kryje są katalog usb-and-pxe-installers zawierający narzędzia umożliwiające instalację systemu Slackware z alternatywnych nośników danych (Pendrive) czy przeprowadzenie instalacji sieciowej. Katalog “kernels” zawiera obrazy prekompilowanych jąder w wersji generic, huge oraz seakup (ze wsparciem dla syntezatorów mowy). Więcej o tego rodzaju jądrach można przeczytać w artykule “Przejście z jądra huge na generic”. Zawartość “slackbook” odnosi się do Podręcznika “Slackware Linux Essentials”. Druga płyta instalacyjna (Install ISO Disc 2) zawiera sekcje:

F / K / T / TCL / X / XAP / Y oraz źródła sekcji L)

Źródła konkretnych sekcji zawierają nieskompilowane i oryginalne (wszystkie zastosowane patche uwzględnione są osobno) źródła oprogramowania, które zostało wykorzystane do stworzenia odpowiednich pakietów. Trzecia płyta instalacyjna (Install ISO Disc 3) zawiera sekcje:

KDE / KDEI

Czwarta płyta instalacyjna (Install ISO Disc 4):

źródła A / AP / D / E / F / installers, extra / pasture / patches / testing

Katalog “/extra” zawiera dodatkowe pakiety, które mogą posłużyć do zwiększenia funkcjonalności systemu; “/pasture zawiera usunięte pakiety z oficjalnego drzewa Slackware, ale będące na tyle przydatne, że są trzymane w tym katalogu; “/patches” zawiera pakiety, które posiadają poprawioną funkcjonalność bądź nałożone poprawki bezpieczeństwa; “/testing odnosi się do katalogu, w którym umieszczone są pakiety do testowania oprogramowania dla przyszłych wersji Slackware. Piąta płyta instalacyjna (Install ISO Disc 5) zawiera sekcje:

źródła K / KDE / KDEI

Szósta płyta instalacyjna (Install ISO Disc 6):

źródła N / T / TCL / X / XAP / Y

W ten sposób jesteśmy w stanie pobrać tylko interesujące nas obrazy płyt instalacyjnych jednej ze starszych i najpopularniejszych dystrybucji systemu Linux. Na przykład osoby zainteresowane wyłącznie użyciem Slackware do zastosowań serwerowych będą głównie pragnęły ściągnąć tylko obraz pierwszej płyty instalacyjnej, co w warunkach domowych łącz internetowych jest dobrym rozwiązaniem, czy to przy użyciu bezpośredniego pobrania obrazu (WWW / FTP) czy z sieci Torrent. Aczkolwiek ściągnięcie całej płyty DVD daje nam ten komfort, iż posiadamy wszystko w zasięgu ręki – jednak jest to nadal rozwiązanie dla szybszych łącz internetowych spotykanych głównie w firmach.

Więcej informacji: Get Slackware

Kategorie K a t e g o r i e : Administracja

Tagi T a g i : , , , , ,

Komentowanie tego wpisu jest zablokowane.