NFsec Logo

Mniejszy pobór energii na laptopie dzięki PowerTOP

30/06/2009 w Techblog Brak komentarzy.  (artykuł nr 85, ilość słów: 220)

P

owerTOP jest narzędziem, które potrafi znacznie obniżyć zużycie energii na przenośnych komputerach, a tym samym przedłużyć czas działania na baterii. Narzędzie to stworzono na podstawie pracy wykonanej przez developerów jądra Linuksa Poprzez monitorowanie systemu informuje nas, jakie akcje mogą zostać podjęte w systemie (głównie poprzez odpowiednią konfigurację), aby zużycie energii w całym systemie i sprzęcie było ograniczone do minimum, przy zachowaniu wydajności w momentach kiedy jest ona wymagana.

Instalacja programu jest bardzo łatwa. Wystarczy pobrać program ze strony domowej (na której można znaleźć inne narzędzia i porady pomagające w oszczędzaniu energii – głównie dla platformy sprzętowej Intel’a), oraz wydać polecenia:

tar -xzvf powertop.tar.gz
cd powertop
make
make install

Program uruchamiamy poleceniem powertop jako administrator systemu. Posiada on pełne wsparcie dla polskiego języka, dlatego komunikaty wyświetlane przez program są zrozumiałe i klarowne. Aby program mógł w pełni odczytywać informacje o naszym systemie z ACPI i jądra najlepiej posiadać, poniższe opcje włączone w samym jądrze (powertop aktualnie obsługuje tylko architektury 32 bitowe):

CONFIG_NO_HZ (dostępne od jądra 2.6.21 i wyżej)
CONFIG_HIGH_RES_TIMERS 
CONFIG_HPET_TIMER 
CONFIG_CPU_FREQ_GOV_ONDEMAND 
CONFIG_USB_SUSPEND 
CONFIG_SND_AC97_POWER_SAVE 
CONFIG_TIMER_STATS

Wykorzystanie programu opiera się na obserwacji jego działania oraz czytaniu komunikatów, które wyświetla. W wielu wypadkach program umożliwia za pomocą wciśnięcia odpowiedniego klawisza wprowadzenie sugerowanych zmian w systemie, a w innych są to szczegółowe mini-komunikaty opisujące jakie modyfikacje powinny zostać poczynione w systemie.

Więcej informacji: LessWatts.org

Kategorie K a t e g o r i e : Techblog

Tagi T a g i : , , ,

Komentowanie tego wpisu jest zablokowane.