NFsec Logo

Szybowiec: Uniwersalne Godło Hackera

25/08/2009 w Hackultura Brak komentarzy.  (artykuł nr 139, ilość słów: 663)

Tytuł oryginału: „The Glider: A Universal Hacker Emblem”
Autor: Eric S. Raymond
Tłumaczenie pochodzi z serwisu: www.lebkowski.info
Tłumaczenie: Maciej Łebkowski

Glider

L

inuksiarze mają swojego pingwina, BSDersi mają diabełka, Perl ma wielbłąda, członkowie FSF (ang. Free Software Foundation – Fundacja Wolnego Oprogramowania) mogą pochwalić się swoim gnu, no a OpenSource`owcy dorobili się logo open source. Coś, czego nigdy do tej pory nie było, to emblemat szeroko pojętej społeczności hackerskiej, do której powyższe grupy się zaliczają. Oto propozycja, którą zaadaptowaliśmy z „Game of Life” — wzór szybowca.

Mniej więcej połowa hackerów, którzy poznali ten pomysł w fazie testów alfa, powiedziała od razu: „Hej, niezłe!” i nie potrzebowali już żadnych wyjaśnień. Jeśli nie wiesz czym jest szybowiec, dlaczego nadaje się na godło albo masz wątpliwości po co ci w ogóle taki emblemat, przeczytaj stronę z FAQ.

Propozycja powstała w listopadzie 2003. Od tego czasu godło jest znane i używane dosyć szeroko, co można zaobserwować na podstawie ilości tłumaczeń tej strony. Nie jest uniwersalne, bo wielu hackerów sprzeciwia się idei posiadania godła jako takiego, niemniej pomimo tego jest to całkiem udana inicjatywa.

Co wyrażam przez używanie tego znaku?

Wstawiając obrazek na stronie, nosząc ubranie z tym znaczkiem albo pokazując go w jakikolwiek inny sposób, dajesz innym do zrozumienia, że wpisujesz się do społeczności hackerów. To nie jest to samo, co uważanie siebie samego za hackera — to honorowa odznaka, która przeważnie jest potwierdzona przez innych, a nie nadana przez samego siebie. Używając tego godła pokazujesz, że akceptujesz cele hackerów, ich wartości i wyrażasz sympatię dla ich stylu życia. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie z FAQ.

Tak, po blisko czterech dniach od ukazania się tej propozycji można było znaleźć już kubki i koszulki. Należy pamiętać, że nie mam z tym nic wspólnego i sam się zastanawiam: właściwe zyski idą na konto Electronic Frontier Foundation. Dzisiaj można znaleźć kolejne źródło z odmiennymi wzorami.

Kto nie powinien używać emblematu?

Jeśli jesteś jedną z osób, dla których „hacking” jest jednoznaczny z włamywaniem się do cudzych komputerów, to osoby, dla których naprawdę przeznaczony jest emblemat nie chciałyby, żebyś go używał. Zrób swój własny znaczek, dla crackerów. Dołożymy starań, żeby ośmieszyć i zanegować taki projekt, jeśli będziesz z nami zadzierał.

Kiedyś zakazywałem używać tego do celów komercyjnych. Jednak kilka osób skłoniło mnie do zmiany zdania, mówiąc, że to niepraktyczne i z pewnego punktu widzenia trochę nie fair. Tylko nie nadużywajcie tego przywileju, bo się pokłócimy.

W jaki sposób mogę go użyć?

Szybowiec nie ma zastrzeżonych praw autorskich ani nie jest znakiem handlowym. Zaleca się używanie go na stronie www jako obrazka z linkiem do strony Jak zostać hackerem?. Poniżej jest ściąga, jak to zrobić w XHTMLu:

<a href='http://nfsec.pl/hack/167'>
<img src='http://www.catb.org/hacker-emblem/glider.png' 
alt='hacker emblem' /></a>

A będzie to wyglądało tak:

Glider

Wielkość można dowolnie zmieniać. Plik PNG został wygenerowany z pliku PIC, a następnie pomniejszony o połowę. Dostępna jest również wersja SVG, wersja dla PostScript, a nawet w formacie TEXa.

Warianty:

Przed stworzeniem własnego wariantu przeczytaj stronę z FAQ. Poniżej kilka modeli, które dostałem:

hacker emblem hacker emblem

.O.
..O
OOO
|_|0|_|
|_|_|0|
|0|0|0|
  .
 ..:


Tu można ściągnąć schemat karamba, który wyświetla emblemat hackerów na pulpicie w KDE.

Tu z kolei dostępna jest ikonka. Na tej stronie można zobaczyć inny wariant. Jeśli zapiszesz taką ikonkę jako favicon.ico w głównym katalogu swojej strony to stanie się ona ikonką twojej witryny.

Ten tatuaż jest godny podziwu, ale może trochę nadmierny.

Projekt:

Pomysł używania wzorów z „Life” jako godła został częściowo zrealizowany przez grupę hackerów w Argentynie.

Więcej informacji: The Glider: A Universal Hacker Emblem

Kategorie K a t e g o r i e : Hackultura

Tagi T a g i : , , , , ,

Komentowanie tego wpisu jest zablokowane.