NFsec Logo

Najczęściej Zadawane Pytania o Godło Szybowca

25/08/2009 w Hackultura Brak komentarzy.  (artykuł nr 138, ilość słów: 670)

Tytuł oryginału: „Frequently Asked Questions about the Glider Emblem”
Autor: Eric S. Raymond
Tłumaczenie pochodzi z serwisu: www.lebkowski.info
Tłumaczenie: Maciej Łebkowski

Glider

Czym jest emblemat?

O

brazek na górze strony nazywa się szybowiec. To wzór zaczerpnięty z symulacji matematycznej nazwanej Game of Life. W tej symulacji bardzo proste zasady zachowania się kropek na siatce dają podłoże do niesamowitych i skomplikowanych zjawisk. Szybowiec jest najprostszym wzorem z Game of Life, który potrafi się poruszać, a zarazem jest najłatwiej rozpoznawalny ze wszystkich wzorów tej gry.

Po co komu emblemat?

Dla niektórych hackerów fakt posiadania godła może być oznaką braku indywidualizmu. Ale społeczność hackerska, de facto społeczność, jest ze sobą związana internetowym zaufaniem i lojalnością. Jedną z rzeczy, których nauczyłem się od 1991 roku jest to, że emblematy społeczności są cenione przez hackerów tak samo, jak przez każdego innego człowieka. Pozwalają nam się rozpoznać, pomagają utwierdzać się we wspólnych przekonaniach i współpracować z większą bliskością. Przydają się przy tzw. inżynierii socjalnej (social engineering, przyp: tłumacz).

Posiadanie emblematu to coś więcej niż pokazywanie siebie jako fana Linuksa, wyjadacza Perla czy członka jednej z wielu hackerskich grup, które stały się wyjątkowo popularne w drugiej połowie lat 90. Te wszystkie rzeczy to raczej młode wymysły, związane z tradycją, która sięga korzeniami kilka dekad wstecz. Dekad pamiętających zamierzchłe czasy eksperymentów z pierwszymi mikrokomputerami we wczesnych latach 70.; najwcześniejszych developerów Uniksa czy inżynierów sieci ARPANET w 1969 roku; oraz hackerów SPACEWAR (jednej z pierwszych gier komputerowych) z MIT w 1961 roku.

Hackerzy, w szerokim rozumieniu, są ludźmi którzy stworzyli Internet, Uniksa i WWW; nasze marzenie o wolności zmieniło oblicze całego świata. Artykuł How To Become A Hacker (polskie tłumaczenie: Jak zostać hackerem?) opisuje dokładniej, jakie jest tego głębsze znaczenie. Jeśli będziesz przytakiwał czytając go to znaczy, że jesteś jedną z osób, która powinna tego emblematu używać.

Czemu akurat ten emblemat?

Pod wieloma względami szybowiec jest właściwym godłem. Zacznę od historii: Game of Life była publicznie opisana w Scientific American w 1970 roku, więc jest niemal rówieśniczką Internetu i Uniksa. Również od samego początku fascynowała hackerów.

W Game of Life proste zasady współpracy prowadzą do czegoś, co jest niemal nieoczekiwane, a nawet tak skomplikowane formy, których nigdy by się nie przewidziało patrząc na zasady. Można to porównać do procesu, w którym rozwijanie open-source daje niesamowite, zadziwiające całą społeczność hackerów efekty.

Szybowiec spełnia podstawowe wymagania dla logo. Jest prosty, wyraźny, trudno go pomylić z czymkolwiek innym no i łatwo go wydrukować na kubku czy koszulce. Może być zmieniany, łączony z innymi emblematami. Bez trudu można z niego zrobić siatkę i używać jako podkład.

A jeśli niewłaściwe osoby będą go używać?

Wiele osób uważa, że emblemat stanie się bezużyteczny z powodu script-kiddies, crackerów czy wannabies, którzy będą osobami używającymi go w największej mierze. Owszem, jest ryzyko, ale przecież inne emblematy, na przykład znaczek pokoju albo A-jak-Anarchia pomimo podobnych zagrożeń stały się całkiem użyteczne. Jeśli to pomoże, to otrzymuje dużo e-maili od ludzi stawiających na to logo, a znani są w środowisku jako zagorzali hackerzy.

Jeśli będę miał inny pomysł na logo to, czy mogę liczyć na wsparcie?

Prawdopodobnie nie. Jedną z cech dobrego emblematu jest to, że można go natychmiast rozpoznać. Można to osiągnąć jedynie połowicznie gdy poszczególne przykłady znacznie się różnią. Najpopularniejsze propozycje to usunięcie siatki albo zmiana kierunku szybowca. Możliwe, że w takiej postaci wcale nie byłoby gorzej, albo jest jeszcze jakaś opcja, która pasowałaby lepiej, jednak w chwili kiedy mamy już jeden emblemat zmienianie go nie przyniosłoby więcej korzyści niż szkód. Wspieram jedynie loga, w których główny motyw jest wyraźnie widoczny.

Dlaczego właśnie Ty?

Bo ja zajmuje się dokumentami: How To Become A Hacker (Jak zostać hackerem?), A Brief History of Hackerdom, (Krótka historia hackerstwa), Jargon File (Plik Żargonu) oraz jestem mniej czy więcej stałym historykiem / antropologiem hackerów. Jeśli czyjąś pracą jest zastanawianie się nad takimi rzeczami, to na pewno moją też.

Więcej informacji: Frequently Asked Questions about the Glider Emblem

Kategorie K a t e g o r i e : Hackultura

Tagi T a g i : , , , , ,

Komentowanie tego wpisu jest zablokowane.