NFsec Logo

Resetowanie hasła administratora

27/11/2009 w Administracja Brak komentarzy.  (artykuł nr 197, ilość słów: 327)

N

ajprostszym sposobem jest ponowne uruchomienie systemu w trybie single. Jednak w wielu przypadkach i tak zostaniemy poproszeni o podanie hasła administratora (Slackware i Arch jak i pewnie inne dystrybucje). W tryb single możemy wprowadzić system poprzez dodanie do opcji bootowania parametr “single” w bootloaderze LILO:

Linux single

Jeśli używamy bootloadera GRUB, musimy na początku wybrać odpowiednie jądro podświetlając jego menu oraz nacisnąć klawisz “E”. Wybrać linię zaczynającą się od frazy “kernel” kolejny raz naciskając klawisz “E”. Należy dodać frazę “single” (bez cudzysłowu) na końcu wiersza – nacisnąć spację oraz wpisać: single. Naciśnięcie Enter spowoduje wyjście z trybu edycji. Powracając do ekranu GRUBa naciskamy “B”, aby wystartować system w trybie single. Kiedy system się uruchomi należy zalogować się jako root (o ile nie zostaniemy poproszeni o hasło) oraz użyć komendy passwd do zmiany hasła. Drugim sposobem jest użycie parametru

init=/bin/bash

do wystartowania systemu. Oczywiście przed tym parametrem należy podać nazwę wybranego jądra systemu np. Linux init=/bin/bash. W tego rodzaju rozruchu główna partycja zostanie zamontowanie w trybie tylko do odczytu, dlatego należy ją przemontować do trybu zapisu i odczytu, następnie użyć komendy zmiany hasła oraz zrestartować system:

mount -o remount,rw /
passwd               
sync; mount -o remount,ro /
reboot

Należy pamiętać, iż w sytuacji, gdy podczas rozruchu systemu korzystamy z initrd (który posiada np. sterowniki obsługi systemu plików, bądź kontrolera dysków) podając parametr init=/bin/bash nie załadujemy sterowników i nie uruchomimy systemu (podziękowania dla Borysa Łąckiego za przypomnienie). Trzecim sposobem jest uruchomienie komputera za pomocą LiveCD (np. Slax lub Knoppix). Po odpaleniu systemu należy zamontować główną partycję w danym punkcie montowania, użyć środowiska chroot i zmienić hasło lub poddać edycji plik /etc/shadow w celu jego usunięcia:

mkdir /mnt/recovery
mount -o rw /dev/hda1 /mnt/recovery
chroot /mnt/recovery /bin/bash
passwd
exit
reboot

Więcej informacji: Reset a Lost Root Password, Knoppix, Slax

Kategorie K a t e g o r i e : Administracja

Tagi T a g i : , , , ,

Komentowanie tego wpisu jest zablokowane.